Firma Weyna Invest sponsorem kolejnego filmu toruńskiego reżysera Ryszarda Kruka | Weyna Invest

Co roku powiększamy portfel nieruchomości
Video file
zdjęcie

Firma Weyna Invest sponsorem kolejnego filmu toruńskiego reżysera Ryszarda Kruka

„Ziemia jest jedna, ale światów na niej wiele …

Poznaj życie w Arktyce i pasję badaczy, którzy od lat eksplorują te najdalej na północ wysunięte tereny.

Powstaje film o naukowcach z Torunia, którzy od 45 lat wracają na Spitsbergen. Co sprawia, że co rok na kilka miesięcy opuszczają dom, by przenieść się do krainy lodowców i wiecznej zmarzliny? Główny bohater prof. Ireneusz Sobota pracuje na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, kierując Centrum Badań Polarnych. Jego działalność naukowa wiąże się z prowadzeniem Stacji Polarnej na Spitsbergenie - na przestrzeni ostatnich 20 lat wziął udział w ponad 30 wyprawach badawczych. To sprawia, że jest rozdarty między dwoma domami, kompletnie odmiennymi światami.

Ekipa filmowa właśnie przygotowuje się do kolejnego wyjazdu do stacji Hahut. Wkrótce wyruszą na Spitsbergen, aby zarejestrować codzienne życie polarników - uzupełnianie zapasów wody, obcowanie z przepiękną i budzącą respekt przyrodą oraz lodowce, które - jak ludzie – toczą ciągłą walkę o przetrwanie. Naukowcy na co dzień rejestrują efekty zmian klimatycznych. Ich źródłem jest cywilizowany świat, z którego przybywają.

Chcemy towarzyszyć tej wyprawie. Patrząc na planetę jako na system naczyń połączonych, uzmysławiamy sobie, że kurczenie się pokrywy lodowej i śnieżnej w Arktyce powoduje nasilanie się ekstremalnych zjawisk pogodowych na niższych szerokościach geograficznych półkuli północnej. Uciążliwe susze, gwałtowne burze i powodzie - z tej perspektywy Polska i Spitsbergen nie wydają się już tak odległe.”

 

Reżyser filmu Ryszard Kruk


https://www.torun.pl/pl/z-kamera-na-stacji-
polarnej?fbclid=IwAR3ex5kx18RxxCJrRwkeLZuEVw0ZZRYnMGM1FqIuN1YMhonv6mE6i8Mq0Ys